معرفی بخش ICU

بخش ICU بیمارستان سینا از اسفند ماه سال 1397 شروع به کار نموده است. بخش ICU یکی از بخش های مهم و حیاتی بیمارستان سینا محسوب می شود که مراقبت های ویژه ای از بیماران بستری در این بخش انجام می شود. بیماران این بخش ممکن است به طور مستقیم از بخش اورژانس به ICU منتقل شوند یا این که پس از وخیم شدن حالشان در بخش های عادی یا بلافاصله پس از انجام جراحی های تهاجمی که بیمار را در معرض خطر شدید قرار می دهد، طبق دستور پزشک معالج و پزشک بیهوشی به ICU منتقل شوند. این بخش به جهت ماهیت عملکردی و لزوم ارائه ی خدمات با کیفیت با ساختاری منطبق بر استانداردها و شاخص های علمی در چارت بیمارستان سینا تعریف شده است.موقعیت ICU در طبقه اول بیمارستان و در مجاور اتاق عمل جنرال می باشد به طوری که انتقال بیماران ازاتاق عمل به ICU با طی کمترین مسافت صورت میگیرد.ICU با دارا بودن 5 تخت فعال دارای تمامی امکانات و تجهیزات و یک اتاق ایزوله جهت بستری بیماران نیازمند ایزوله در حال مراقبت از بیماران به صورت 24 ساعته در محیطی آرام و فاقد هرگونه سروصدا توسط پرسنل مجرب و کارآزموده با بهترین کیفیت جهت بهبود سلامتی با حداقل عوارض و با کمک وسایل و تجهیزات مخصوص نظیر دستگاه ونتیلاتور، مانیتورینگ قلبی و ... می باشد.ریاست:
جناب آقای دکترسید حسین قریشی پزشک متخصص بیهوشی که از جمله پزشکان بسیار با تجربه و خبره می باشند، ریاست این بخش را بر عهده دارند.ویزیت بیماران نیز در این بخش به صورت روزانه علاوه بر پزشک معالج ، توسط پزشکان بیهوشی آنکال صورت گرفته و تمامی پذیرش ها و انتقالی های بیماران به بخش با هماهنگی و دستور متخصصین بیهوشی کشیک انجام می شود.

سرپرستار:
سرپرستار بخش ICU این بیمارستان ، سرکار خانم پروین نجدمحمدی با دارا بودن23 سال سابقه کار و مدرک کارشناسی پرستاری که دوره های صلاحیت حرفه ای و مدیریت عمومی و ویژه را پشت سر گذاشته اند، می باشند.پرسنل:
پرسنل بخش ICU از پرستاران مجرب و فعال و دلسوز و جوان بیمارستان می باشند که به طور مرتب آموزش های لازم در خصوص مهارت های تخصصی ، عمومی ، ارتباطی ، هموویژیلانس، کار با تجهیزات ، صلاحیت و توانمندی کار در ICU را طی دوره ها و کنفرانس های داخل و خارج بیمارستانی ، جلسات درون بخشی و آموزش های مجازی کسب می کنند و توانایی کار با بیماران بدحال و در شرایط بحران را دارا می باشند.مراقبت از بیماران:
دراین بخش مراقبت های پرستاری و پزشکی ویژه به کلیه بیمارانی که نیازمند مراقبت ویژه تنفسی و مانیتورینگ های قلبی و تنفسی 24 ساعته می باشند با تجهیزات مدرن و پیشرفته برای انواع بیماران جراحی شده و تصادفی ، ترومایی  با کیس های ارتوپدی (انواع شکستگی ها ، در رفتگی ها و ...) ، نوروسرجری (خون ریزی های مغزی ، ضربه به سر ، دیسک کمر و ...) ، نورولوژی (سکته های مغزی و ...) ، ارولوژی ، جراحی عمومی ، ENT و چشم ارائه می شود.
بیماران اين بخش عموماً از اورژانس و به تعداد کمتر از سایر بخش ها تحویل گرفته می شوند. بیماران ابتدا توسط پزشک بیهوشی مشاوره شده ودر صورت نیاز به بخش مراقبت ویژه، درICUبستری می شوند. در هنگام تحویل، پرستار بیمار را از لحاظ مقیاس کمای گلاسکو، فشار خون، نبض و درجه حرارت و اشباع اکسیژن خون کنترل می کند. کلیه متعلقات بیمارمثل سوند فولی، چست تیوب و سوند بینی معده ای و... و تاریخ آن یادداشت می گردد. در هنگام تحویل گرفتن، بیمار از نظر زخم بستر و درجه آن بررسی مي شود. سپس هر روز طبق فرم مخصوص علایم حیاتی هر ساعت کنترل و ثبت می شود. روزانه میزان جذب و دفع بیمار کنترل و ثبت می شود. یعنی دقیقا میزان سرم، خون، آلبومین، مايعات گاواژ، حجم ادرار، میزان ترشحات ساکشن اندازه گیری و ثبت می شود.هر روز آزمایشات طبق دستور پزشک ارسال می شود و جوابها در همان روز پیگیری می شود. سی تی اسکن و دیگر گرافی ها طبق دستور پزشک انجام می شودتغییر پوزیشن بيماران هر دو ساعت و دهان شویه هر شش ساعت توسط کمک بهیاران انجام می گردد. فیزیوتراپی طبق دستور پزشک توسط فیزیوتراپ انجام می شود. مشاوره و ارزیابی های تغذیه ای توسط پزشک تغذیه طبق روتین صورت میگیرد. سایر اقدامات تشخیصی از قبیل سونوگرافی، اکو و گرافی هاي مورد نياز به صورت پرتابل و در داخل بخش انجام می شود.تجهیزات و امکانات :
از جمله تجهیزاتی که در این بخش موجود می باشند شامل دستگاه های تهویه مکانیکی (ونتیلاتورهای بنت 840) برای کمک به تنفس بیماران از راه لوله نای ، پایش گرهای فعالیتهای قلبی ریوی ( مانیتور) وساکشن های متصل به دیوار می باشند که موارد فوق برای هر تخت موجود می باشد. ضمنا کلیه تخت ها دارای تشک مواج جهت جلوگیری از زخم بستر بیماران و تنظیمات برقی تخت می باشند. انواع پمپ های انفوزیون سرنگ و سرم به تعداد کافی، دستگاه اکو کاردیوگرافی ، بخور ، ساکشن پرتابل ، مانیتور پرتابل ، دستگاه میکرونت جهت حمایت تنفسی حین انتقال و اعزام بیماران و اشعه جهت ضدعفونی کردن بخش از دیگر تجهیزات موجود در ICU سینا می باشند.
وجود سالن مشاهده ، ویژه ملاقات جهت عیادت و ملاقات غیر حضوری بیماران و شماره تماس مستقیم ICU به شماره 31761410 و 31761411 جهت اطلاع همراهان از وضعیت بیمار خود ، وجود پرده های تقسیم کننده جهت حفظ حریم خصوصی بیماران ، وجود اتاق ایزوله برای بیماران نیازمند ایزوله (مستقیم یا معکوس) از جمله امکانات بخش ICU  به شمار می آیند.اتاق ایزوله:
اتاق ایزوله بخش ICU با دارا بودن یک تخت با کلیه امکانات لازم ( شامل ونتیلاتور، مانیتور، ساکشن و ...) با دارا بودن درب شیشه ای اتوماتیک جهت پایش مداوم بیمار بستری در قسمت ایزوله و اتاق پیش ایزوله جهت جلوگیری از انتقال عفونت با وسایل و امکانات محافظتی لازم و سرویس بهداشتی مجزا در جهت ارائه خدمات پرستاری ویژه از بیمار بستری موجود می باشد.
 
 بیمارستان سینا